Nie wypada…czyli kobieta 50 +

Ada, to nie wypada, gdzie wychowanie, gdzie ogłada?…tak brzmiały słowa pewnej radosnej piosenki. Wszystko byłoby w porządku, gdyby ta jakże uniwersalna prawda pozostała tylko inspiracją do tworzenia muzyki, sztuki. Niestety nie w Polsce. Na każdym etapie życia kobieta słyszy magiczne „nie wypada” i o zgrozo najczęściej
w to wierzy. Prawdziwy dramat zaczyna się, gdy wchodzimy w tzw. dojrzały wiek lat 40-stu, 50-ciu. Prawdę mówiąc praktycznie żadna z nas nie lubi upływającego z każdymi urodzinami czasu. Stereotypy, schematy myślowe krążące nad nami, jak sępy nad padliną potrafią niejednej z nas odebrać radość życia.

„Skończyłam 50 lat, nie wypada mi nosić kolorowych spodni czy długich, nie daj Boże rozpuszczonych włosów”. Nowe trendy w makijażu, to już nie dla mnie? Przecież jestem już babcią, nie wypada mi..” Można by tak wymieniać bez końca. Praktycznie każda kobieta posiada pewne zahamowania wynikające tylko i wyłącznie z wieku.

Drogie Panie, czym jest nasz wiek? Otóż jest on częścią nas, tak samo jak kolor oczu czy wzrost. Dlaczego więc, nie tłumaczymy wstydu, jaki towarzyszy nam na samą myśl o lekcjach tańca samby w dojrzałym wieku, np. barwą tęczówek? Brzmi śmiesznie? Żadnej z nas nie przyszło do głowy przejmować się cechą fizyczną, wrodzoną,
bo przecież traktujemy ją naturalnie. W takim razie dlaczego nadzwyczajne znaczenie przypisujemy liczbom wpisanym w dowodzie osobistym, które również towarzyszą nam od urodzenia?

Oczywiście, z biegiem lat wchodzimy w nowe role w życiu, ale każda kolejna ma nas wzbogacać o coś dodatkowego, a nie cofać! „ Mam wnuki…nie wypada”. Fantastycznie, że zostałaś już babcią.
Możesz cieszyć się z powiększenia rodziny, a grono świąt, które obchodzisz powiększy się o Dzień Babci.

Niektórym z nas ciężko przychodzi pogodzenie się z zostaniem babcią. Oczywiście, radość z tego faktu jest ogromna, natomiast często dodatkowym uczuciem, które nam wtedy towarzyszy jest poczucie utraty „czegoś”, „końca” pewnego etapu. Jasne jest, że nie przyznajemy się do tego głośno, bo…przecież nam nie wypada. Poza tym nie chcemy urazić rodziny.

Zastanówmy się, bycie babcią to nie to samo, co pół wieku temu. Posiadanie wnuków nie oznacza, że mamy zapiąć siwiejące włosy w kuponik, założyć rozciągnięty sweter, buty rodem z czasów naszej prababci i w bujanym fotelu zabrać się za robienie na drutach (chyba, że to nas relaksuje).

W żadnym wypadku nie powinnyśmy się ograniczać, ze względu na metrykę. Wprost przeciwnie. Zanalizujmy fakty: masz 50-kę na karku, dorosłe dzieci i wnuki, w wyścigu szczurów w pracy startowałaś już wielokrotnie, Twoja pozycja zawodowa jest ugruntowana. Nic tylko cieszyć się życiem. Koniec z problemami wychowawczymi, bieganiem na wywiadówki, a dodatkowo każda nowa szminka zostanie wreszcie w Twoje kosmetyczce, a nie na półce nastoletniej córki.

Masz czas by się wyspać, zadbać siebie, więc piękniejesz w oczach. Fakt, masz nowe zmarszczki, ale Kobieto od czego są kremy z jadem żmii, liftingujące, rozświetlające podkłady oraz zabiegi w salonie kosmetycznym czy gabinety medycyny estetycznej (to dla odważnych). Żaden wiek nie zwalnia nas z dbania o siebie, nie dla męża, czy koleżanek z pracy, ale dla własnego, dobrego samopoczucia.

Kobieto, jeśli mimo dojrzałego wieku masz ochotę założyć potargane jeansy, głośno się śmiać, jeździć na rolkach,
a do tego lubisz czerwień na paznokciach i chcesz poznawać nowe rzeczy, zrób to. Zapomnij o zwrocie: nie wypada. Oczywiście wszelkie ekstrawagancje łagodniej „przejdą” u nastolatek, ale nie mówimy o wpadaniu ze skrajności w skrajność.

Nie bój się być po prostu sobą. Sobą, którą byłaś 10 lat temu i przez całe życie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: