Jak dobrać biustonosz? Podstawy brafittingu

Damska bielizna to jedna z najistotniejszych oraz najbardziej zmysłowych elementów kobiecej garderoby. Niestety nie zawsze poświęcamy jej tyle uwagi, ile naprawdę wymaga, bo…przecież jej nie widać, bo na co dzień szkoda kompletu z „wyższej półki”. Drogie Panie ile czasu poświęcacie na zakup nowej sukienki, a ile na dobór biustonosza, który pod nią włożycie? Pierwsza, żelazna zasada mówi, że nawet najdroższa, najpiękniejsza kreacja będzie wyglądała źle i układała się kiepsko przy nieodpowiednio dobranej bieliźnie.

Wybór dopasowanego stanika wydaje się z pozoru banalną rzeczą dla nas, kobiet. Przecież biustonosz towarzyszy nam praktycznie zawsze, od kiedy z dziewczynki zaczęłyśmy się stawać kobietami. Fakty natomiast pokazują zupełną odwrotność. Ponad 80% z nas nosi nieodpowiedni rozmiar biustonosza. Oczywiście, w takim wypadku najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnej brafitterki, ale warto znać kilka podstawowych zasad, którymi powinnyśmy się kierować. Poza tym nie oszukujmy się, nie każda asystentka sprzedaży w sklepie z bielizną przeszła kurs brafittingu.

Idealny rozmiar i krój biustonosza istotny jest nie tylko z estetycznej perspektywy. Ostatecznie zaliczymy wizerunkową wpadkę, nasz wygląd osiągnie spektakularny charakter tylko nie w tym kierunku, na którym nam zależy, ale jakoś to zniesiemy. Najważniejsze są względy zdrowotne. Bóle kręgosłupa, deformacje piersi (utrata jędrności, rozstępy), duszności, zawroty głowy, to tylko nieliczne skutki noszenia złego stanika. Jak w takim razie wybrać dobry rozmiar?

1. Centymetr krawiecki i do dzieła

Przede wszystkim musimy dokonać dobrego pomiaru, aby bez problemu, dzięki oznaczeniom na metce odnaleźć swój ideał. Przypomnijmy tylko dla pewności, jak wyglądają klasyczne oznaczenia rozmiarów biustonoszy. Dla przykładu: 75E, ten skrót oznacza, że obwód pod biustem jest zbliżony do wartości 75 cm, literka przy liczbie „E”
to rozmiar miseczki. Rośnie on alfabetycznie od rozmiaru A.

W tym miejscu warto uświadomić sobie, że każde piersi mogą wyglądać wspaniale, nie tylko te, do których pasuje stanik 70 F. Nawet mały biust, w biustonoszu dobranym pod względem rozmiaru i kroju (o tym w kolejnym artykule) będzie prezentował się imponująco.

Zaczynamy od zmierzenia obwodu pod biustem. W tym celu stajemy przed lustrem, bez biustonosza i dokonujemy pomiaru „dookoła” pod piersiami, przykładając początek miary w okolicy mostka. Centymetr przylega do ciała, leży na tej samej wysokości zarówno na klatce piersiowej, jak i na plecach, a miarę bierzemy na wydechu. Od wyjściowej liczby odejmujemy ok. 5 cm. Dlaczego? Powód jest banalny. Centymetr wykonany jest z nieelastycznych tworzyw. Biustonosz będzie bardziej plastyczny i zwyczajnie się rozciągnie. Uzyskany wynik to nasz obwód pod biustem.

Czas na obwód biustu. W tym wypadku najlepiej dokonać pomiaru w tzw. miękkim staniku, bez usztywnianych miseczek i dodatkowych atrakcji w stylu push up! Centymetr przykładamy równolegle z obu stron ciała, na wysokości brodawek. Nie zgniatamy piersi, miarka ma luźno je okalać (w przeciwieństwie do obwodu pod biustem).
Na koniec odejmujemy różnicę: miara biustu- miara pod biustem.

2. Różnica a miseczka

Wspomniana różnica określa rozmiar miseczki. Rozmiar A to zazwyczaj różnica obwodów wynosząca ok. 11 cm. Rozmiar B to wynik około 13 cm, C natomiast ma ok. 16 cm różnicy w odejmowanych obwodach.
Miseczka D to około 19 cm. Marki oferują nam przygotowane tabele rozmiarów, abyśmy nie musiały zapamiętywać wielu wyników. Przykładem jest, np. marka Triumph. Mają bogatą ofertę modeli oraz rozmiarów. Zarówno wielbicielka sensualności, zmysłowości, wygody oraz klasyki znajdzie w tych sklepach swoje „cudo”

3. Zasady  brafittingu

Kiedy mamy już w przymierzalni odpowiedni rozmiar biustonosza, rozpoczynamy przymiarkę. Sklepy mają ofertę różnych producentów i nawet znajomość własnego rozmiaru nie gwarantuje nam sukcesu bez przymiarki. Naszym najczęstszym błędem jest za szeroki pas biustonosza i za mała miseczka. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

 • Załóż wybrany model i pochyl się do przodu, aby piersi miękko ułożyły się w miseczkach (popraw je, stosując okrężny ruch od pach, do środka). Sprawdź, czy pas umiejscowiony jest na tym samym poziomie (w tej samej linii) na klatce piersiowej oraz na plecach. Zapinamy go oczywiście na ostatnią haftkę, przy zewnętrznej krawędzi pasa. Pozostałe dwie mają służyć nam w momencie, kiedy na skutek użytkowania, materiał ulegnie rozciągnięciu. Wróćmy do poziomu pasa biustonosza. Jeśli mówiąc potocznie jego tył „wyje” nam w stronę łopatek, unosi się, nie próbujmy nawet go poprawiać. Dobry stanik ma leżeć równolegle z przodu i z tyłu. Pas przylega ściśle do ciała, jest nieruchomy, dzięki temu dobrze podtrzymuje piersi (Uwaga! Ramiączka nie są od podtrzymywania piersi).
  • Wsuń pod zapięcie z tyłu dwa palce. Jeśli uda Ci się zrobić to bez większego oporu, ale też nie zmieścisz tam całej dłoni, obwód pasa jest dobry, nie za ciasny, nie za luźny. Zwróć uwagę, czy możesz swobodnie oddychać. Nie chcesz przecież mdleć, jak kobiety w epoce gorsetów.
  • Spójrz na swój biustonosz z przodu. Oceń czy pas przylega równo do ciała na wysokości mostka. Jeśli odstaje, sterczy rozmiar jest zły. Fiszbina usztywniająca pas biustonosza z boku ma znajdować się mniej więcej pośrodku pachy i w żadnym wypadku nie może „przebijać” nam piersi!
  • Przyjrzyj się miseczkom. Piersi powinny równomiernie się w nich rozkładać.
  Nie mogą być ściśnięte oraz wylewać się w formie „bułek” nad górną krawędzią miseczki, ani po bokach. Formujące się wałeczki ciała pod pachą naprawdę są nie do ukrycia, a efekt „uciekających w przeciwne strony piersi” bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd górnych partii sylwetki.
  • Ramiączka służą do zwiększenia Twojego komfortu. Mają sprawić, że piersi zostaną wspaniale uniesione. Jeśli ramiączka uciskają Cię, tworząc zaczerwienienie (już w przymierzalni) to nie jest wybór dla Ciebie. Skończy się bowiem na bolesnych rankach i dyskomforcie.

Do dzieła Drogie Panie. Wszystkie wiemy, że w wielu czynnościach praktyka czyni mistrza. Z zakupem idealnego biustonosza może być podobnie, ale zadbajmy o te zewnętrzne atrybuty kobiecości i przestańmy wszystkie prosić o uniwersalne 75B..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: