Kobiety i ryby głosu nie mają…

„Kobieto puchu marny…” pisał Mickiewicz. „Słaba płeć, daj spokój jesteś kobietą”, też gdzieś to już słyszałaś? Przez wieki kobieta traktowana była jako gorsza kategoria człowieka. Bezużyteczna, bezsilna i zwyczajnie głupia. Powoli, ta krzywdząca opinia zaczęła ulegać zmianie. Mamy XXI wiek. Okazało się, że kobieta potrafi stać na czele zdecydowanie większej organizacji niż kuchnia, zdobywa kolejne dyplomy nie tylko w prasowaniu męskich koszul, a do tego świetnie jeździ samochodem.

Niestety, mimo głoszonego wszędzie równouprawnienia wciąż istnieją obszary, gdzie widnieje ono wyłącznie na papierze. Nie trzeba szukać ze świecą kobiet, które nie znają własnej wartości. Są przygaszone, a prawo do głosu, własnego zdania pozostaje dla nich wciąż w sferze marzeń. Marzeń nie wypowiedzianych, ukrytych cichutko,
w głębi podświadomości.

W wielu przedsiębiorstwach najwyższe stanowiska wciąż pełnią mężczyźni. W sejmie połowa Sali (o ile nie dosięga Przedstawicieli Narodu nagła choroba, z powodu której frekwencja na obradach znacząco spada) to mężczyźni.

Krzyk tysięcy kobiet w kraju wciąż zdaje się być niemy… a podobno mówi się, że tylko ryby nie mają głosu. Fakt, nikomu nie przyjdzie do głowy pytać rybę, czy odpowiada jej akwarium, ale, że nikogo nie obchodzi zdanie kobiety, na temat jej funkcjonowania zakrawa już na groteskę. Wszak scena kabaretowa działa u nas na wysokim poziomie, gdyby tylko jeszcze żart i komedia chciały zostać w jej granicach…

Wykształcone, obyte w świecie, znające mechanizmy ekonomiczno-gospodarcze, inteligentne, WOLNE I ŚWIADOME Kobiety nie mają prawa decydować o swoim życiu. Możliwość wyboru nie jest dla nich, bo jakże można decyzyjność zostawić babie? Baba ma sprzątać, gotować, chować dzieci i jak wyszkolona papuga, mówić: zgadzam się, gdy już zdecydowano.

Od czego przecież jest iluzja i pozory, które mają pokazać, że zdanie kobiet odbija się szerokim echem, gdyby ktoś
o to pytał. Echo rozchodzi się szeroką falą, powtarzane razy kilka… bezszelestnie znika. Ginie w tle, jak głos kobiet w Polsce. O ironio, z echem nawet nikt nie walczy, bo przecież jest nie szkodliwe, a czasami nawet zabawne. Ach figielek, żart, a może kobieta?

Toż demokracja daje nam prawo do podjęcia wyboru i głośniej manifestacji własnej opinii, jeśli oczywiście nie jest ona krzywdząca i nawołująca do czynów zbrodniczych. Chwała demokracji, bo gdyby dalej królowało Średniowiecze, ulice oświetlane byłby nie latarniami, ale rozpalonym stosem. Wszak dla czarownicy była to kara przykładna, co więcej uwalniająca ją od zła.

Chwała wolności wyboru, jaki mamy Drogie Panie. Dziś wolno nam nawet nosić rozpuszczone czarne włosy, nikt nie przeklina kota na naszych kolanach, a i leczenie ziołami, naturalnymi substancjami nie grozi wtrąceniem do ciemnego lochu (od niedawna).

Dlaczego rzeczywistość kobiety w naszym kraju brzmi jak anegdota? Dlaczego pozwalamy decydować o tym,
co kobiece bez pełnoprawnego udziału w dyskusji? Dlaczego zgadzamy się grać drzewo w przedstawieniu, gdy kwestię kobiecą wypowiada mężczyzna?! Nie dajmy sobie wmówić, że myślenie pozmieniał nam diabeł feministycznego bełkotu, że niszczymy święty porządek ustalony przez wieki, które dawno odeszły, że depczemy tradycję i za nic mamy naukę naszych ojców.

Nie dajmy się wpędzić w poczucie winy. Nie zgadzajmy się na wmawianie, że określenia wyzwolona, nowoczesna są równoznaczne z uliczną moralnością. Wyrażajmy głośno swoje wątpliwości, zadawajmy pytania i oczekujmy rzetelnych odpowiedzi, a nie merytorycznych ochłapów.

Hej Kobieto, Ty i wyłącznie Ty masz prawo i obowiązek dokonywać wyboru w kwestii swojego życia. Przytakując lub czekając, że minie samo, weźmiemy na siebie odpowiedzialność za decyzyjność i rolę własnych córek w przyszłości. Nie chcesz chyba usłyszeć kiedyś od kobiety, którą wydałaś na świat: mamo, dziś już za późno, nie chciałam, ale mi kazano…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: