Kompleksy i zazdrość, czyli hejt wszechobecny

Cały Internet przesiąknięty jest zdjęciami gwiazd, celebrytów i informacjami pochodzącymi najczęściej z ich życia prywatnego. Ktoś jest w ciąży, ktoś ma nową żonę, ktoś schudł 20 kg. Pod każdą, taką sensacją widnieje wiele komentarzy. Głosy anonimów, bezkarnie krytykujących, co tylko się da: lakier do paznokci, fryzurę, pełniony zawód. Przeszkadza nam wszystko: uśmiech, brak uśmiechu, piękny samochód lub Majorka w tle. Fala wszechobecnego hejtu zalewa przede wszystkim media społecznościowe, portale internetowe.

Przyznać trzeba, że kolejna informacja o figurze żony znanego piłkarza, zmianie fryzury aktorki itp. faktycznie może doprowadzić do rozstroju nerwowego, gdyż tak naprawdę fakty te nikogo nie obchodzą. Z czego jednak żyłyby portale plotkarskie, gdyby nie wpychanie nam na siłę informacji o wyjściu osób znanych po bułki, bez makijażu (co za skandal!). Domena celebryckiego świata.

Znacznie poważniejszy problem od owych publikacji stanowi reakcja społeczeństwa. Złośliwe teksty, przesiąknięte nienawiścią i zazdrością komentarze. Wyśmiewanie i wytykanie wszystkiego, co nie wpisuje się w nasz osobisty styl, wszystkiego, czego nie mamy lub, czego nam brakuje. Tendencja ta widoczna jest nie tylko pod fotografiami celebrytów, ale także naszego, najbliższego otoczenia.

Zazdrość i kompleksy. Oto dwa, główne czynniki będące powodem hejtowania. Najwięcej jadu roztaczają wokół siebie osoby bardzo zakompleksione. Jest to ich sposób na dowartościowanie własnej osoby (najgorszy z możliwych i działający na krótko). Ktoś mający duże kompleksy nie umie cieszyć się z nowej sukienki koleżanki, a zdjęcia z wakacji kolegi z pracy z pewnością wykpi, choćby ze względu na kiepskie miejsce (nie ważne, że sam spędzał urlop na działce pod miastem).

Zazdrość to bardzo niszczące uczucie. Zabiera radość życia, doprowadzając do stanu ciągłego niezadowolenia. Nie oznacza to, że mamy fałszywie chwalić wszystko, co nam nie odpowiada, ale jeśli kwestia nas nie dotyczy, a nie proszono nas o opinię, to wylewanie własnego żalu w tym kierunku jest naprawdę nie na miejscu.

Pogardliwa opinia, mająca jeszcze mało wspólnego ze rzeczywistością jest w stanie wrażliwszej osobie zrobić prawdziwą przykrość. To właśnie główny cel hejterów. Choć na chwilę poczuć się lepiej, umniejszając znaczenie kogoś innego.

Pozbądźmy się zawiści i przestańmy zazdrościć wszystkiego, co się da. Walczymy mądrze z naszymi kompleksami, zamiast przysłaniać je krytyką, stosowaną w kierunku innych osób. To, że nie masz hybrydowego samochodu wcale nie oznacza, że jesteś gorszy. Gwiazda ubrana w ciuchy od projektanta także nie jest powodem do rozbudzania w Tobie negatywnych uczuć.

Kompleksy, zawiść i zazdrość to wyznaczniki ludzi słabych. Ludzi, którzy nie mogąc zabłysnąć w żaden konstruktywny sposób, przelewają swoje braki do Internetu.

Zanim kolejny raz poczujesz się źle, ze względu na mało życzliwą opinię, która tak naprawdę jest celowym atakiem w Twoją pewność siebie, przypomnij sobie, że zdanie osoby zazdrosnej, czyli słabej to tylko jej błagalne skomlenie o zwrócenie odrobiny uwagi na własną osobę.

Advertisements

3 thoughts on “Kompleksy i zazdrość, czyli hejt wszechobecny

Add yours

  1. Prawda! Mam nawet taką osobę w pracy – innymi ludźmi leczy swoje kompleksy. Wszyscy już się przyzwyczaili i nie zwracają na to uwagi. A ja jako, że jestem z tych wrażliwych, jeszcze się przejmuję. Jednak uczę się, że to tylko świadczy o jej słabości. Dokładnie tak jak napisałaś.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: