Jesień, której na imię smutek…

Jesień nazwana jest porą roku ludzi samotnych, smutnych, których świat spowijają mgły wspomnień, a jedyną barwą przewijającą się przez kolejny dzień jest ciemny brąz. Brąz dokładnie taki, jaki noszą opadające, zwiędnięte liście.

Jesień bywa zimna i deszczowa, jak serca tych osób, które zazwyczaj także toną
w strugach…nie deszczu, lecz łez. Jesień bywa nostalgiczna, daje przyzwolenie do zadumy
w oczach, w których tak jak Jesienią rzadko widać promyk słońca.

Jesienią pierwsze skrzypce grają silne podmuchy wiatru, które przeszywają duszę, wywlekając na zewnątrz jej chłód. To dlatego dookoła jest tak zimno…Jesienią zmrok zapada dużo szybciej. Jej ciemność stanowi łaskawą zasłonę, pod którą tak często chowają się twarze.

Dla wielu ludzi Jesień to nie tylko pora roku, data zmieniająca się z zerwaniem kolejnej kartki z kalendarza. To stan, moment życia, który często wcale nie kończy się w grudniu.

Prawie każdy z nas przeżywał kiedyś swoją własną jesień…Prawie każdy z nas pamięta poranek, w którym nie zaświeciło słońce. Prawie każdy z nas słyszał echo słów „do widzenia” niesione wiatrem. Prawie każdy z nas widział kiedyś obraz z przeszłości rozmazany, niewyraźny, opadający, jak jesienne mgły.

Wszystko ma swój czas i porę, w której przemija. Jesień także nie powinna trwać do ostatniego oddechu. Wielu z nas zatrzymuje ją na siłę, nie pozwalając odejść. Być może to pozorne poczucie bezpieczeństwa, chroniczna pewność stagnacji, do której się przywykło niczym ulubiony pluszak, bez którego nie zaśnie małe dziecko. Być może to strach przed zmianą, której boimy się, jak przysłowiowy diabeł świeconej wody.

Każdy powód jest dobry, aby zatrzymać Jesień, tylko czy warto…?

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: