Boże Narodzenie…czas, w którym najważniejsza jest Rodzina

,,Zapach tradycyjnych potraw rozchodził się w całym domu. Krzątanina pozostałych domowników przyprawiała o zawrót głowy. Karp, serwetki, prezenty wszystko wydawało się być gotowe na znak wypatrywany przez ojca- pierwszą, widniejącą na czarnym niebie gwiazdę. Ciepły blask ustrojonej bogato, choć może niezbyt modnie choinki otulał pokój, rzucając kolorowe światło na biały obrus. Prawdziwa magia pojawiająca się raz do roku zdawała się oczarowywać wszystkich.

Tylko jedno serce w tym domu nie było tego roku przepełnione radością. Blady uśmiech ozdabiający twarz ,,bo… tak trzeba” miał stwarzać pozory spokojnego oczekiwania, aby nie martwić rodziny. Przecież minęło już tyle czasu…Smutne spojrzenie malowało na czerwonej bombce prawdziwą tęsknotę. Tęsknotę uśpioną już każdego, zwyczajnego dnia, która na przekór prawom biegnącego czasu ze zdwojoną siłą powracała w najszczęśliwszy dzień roku, Wigilię Bożego Narodzenia…

Jak to możliwe, aby wśród tylu ciepłych dłoni wciąż brakowało jednego dotyku? Jak to możliwe, aby wśród tylu kojących spojrzeń, brakowało jeszcze jednych oczu? Jak to możliwe, aby wśród tylu dobrych, spełniających się życzeń, brakowało tego najważniejszego? Życzenia powrotu kogoś, kto już nigdy nie mógł wrócić….”

Święta Bożego Narodzenia to czas, który każdemu z nas kojarzy się z radością, rodzinnym nastrojem. To chwile, na które czekamy cały rok. To przygotowania, które podejmuje się chętnie mimo tego, że są niezwykle męczące. Cały ten czar ma jednak sens tylko wtedy, kiedy obok nie brakuje osób, których obecność powinna być niepodważalna.

Zdarza się jednak, że los zabiera nam kogoś z tej listy nieodwracalnie. Na taki bieg wydarzeń nie można poradzić już nic, ale na nieobecność brata, któremu powiedziało się dwa słowa za dużo, na nieobecność matki, mieszkającej samotnie kilkaset kilometrów od Twojego domu, na nieobecność żony, którą zraniło się dawno temu można poradzić wszystko.

Nie pozwólmy, aby kolejny rok przy naszym stole z powodu błędów, które codziennie popełniamy, zabrakło najważniejszych osób. Nie pozwólmy, aby duma, upór czy zraniona ambicja odbierały nam to, co w tych Świętach najistotniejsze- obecność bliskich osób. Nie pozwólmy, aby nadeszła Wigilia, podczas której czyjś powrót nie będzie już możliwy, a pustka zagości w naszych sercach już na zawsze, przypominając o sobie boleśnie, co roku 24 grudnia…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: